poniedziałek, stycznia 13, 2014

Lamblioza – choroba brudnych rąk

Lamblioza to jedna z szeregu chorób brudnych rąk. Wywołuje ją niewielki pasożytniczy pierwotniak Giardia Lamblia, który najczęściej wraz z pokarmem przedostaje się do ludzkiego układu pokarmowego. Ponieważ jest to choroba bardzo częsta, zwłaszcza w grupie dzieci, warto o niej coś wiedzieć.

Giardia Lamblia

Giardia Lamblia to niewielki pierwotniak należący do grupy wiciowców. Pasożytuje w środkowej części układu pokarmowego człowieka, psa i kota. W przypadku ludzi Lamblie najczęściej osiedlają się w dwunastnicy, jelicie czczym, pęcherzyku żółciowym lub drogach żółciowych. Dzięki specyficznej przyssawce pierwotniaki te przymocowują się do śluzówki jelita lub dróg żółciowych i tam żyją i rozmnażają się. Giardia Lamblia rozmnaża się za pomocą podziałów, co sprawia, że bardzo szybko przybywa nowych osobników. Z czasem część osobników zmienia się w bardzo odporne cysty, które wraz z kałem wydostają się na zewnątrz, zakażając lambliozą kolejne osoby.

Sposób zakażenia

Lamblioza nie bez powodu nazywana jest chorobą brudnych rąk, ponieważ to właśnie za ich pośrednictwem najczęściej pierwotniak dostaje się do ludzkiego organizmu. Cysty Lamblii znajdują się w kale osoby chorej, a kolejne osoby zarażają się przez kontakt z nim np. w toalecie. Warto pamiętać, że nosicielami lambliozy są również muchy, które niekiedy siadają niepostrzeżenie na spożywanych pokarmach, przez co umożliwiają wprowadzenie cyst do organizmu.

Objawy

Lamblioza jest chorobą bardzo trudną do zdiagnozowania, ponieważ w niemal 90% przypadków przebiega ona bezobjawowo. Najczęściej obserwowane objawy są mało charakterystyczne, przez co często nie zauważają ich nawet sami chorzy. Do objawów towarzyszących lambliozie należy utrata wagi, zmniejszenie łaknienia, wzrost ilości spożywanych słodyczy, rozlane, trudne do zidentyfikowania bóle brzucha występujące zazwyczaj sporadycznie.

Leczenie


Lambliozę można wykryć jedynie dzięki szczegółowym badaniom kału w kierunku pasożytów oraz badaniu nabłonka jelita. Jednak te badania nie są zlecane przez lekarzy o ile nie ma ku temu specjalnych powodów. Wykrytą Lambliozę leczy się farmakologicznie. Z powodu szybkiego rozprzestrzeniania się jej bardzo często badana na obecność pasożyta jest cała rodzina osoby zakażonej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga! Spamerskie komentarze będą usuwane!